وای فای 6  نسل جدیدی ازفناوری وای فای بوده که سریعتر از استاندارد 802.11 ac  است. این نسخه از  وای فای که 802.11 .ax نامیده می‌شود، در محیط‌های بسته عملکرد بهتری دارد وبه زودی عرضه خواهد شد.

شماره‌های نسخه‌های وای فای کنونی

نسخه‌های وای فای برای راحتی کاربر دارای شماره هستند، مثلا وای فای 802.11ac همان وای فای 5 است.

در اینجا نسخه هایی ازوای فای را مشاهده می‌کنید:

  • وای فای 4  که در سال 2009 منتشر شد، در واقع همان 802.11 n است.
  • وای  فای 5 که در سال 2014 منتشر شد، در واقع همان 802.11ac است.
  • وای فای 6 جدیدترین نسخه‌ی وای فای که قرار است در سال 2019 منتشر شود، در واقع همان 802.11 ax است.

اعلام شده که قرار است این شماره‌ها در نرم افزارها ظاهر شوند تا بتوانید در هنگام اتصال به گوشی‌های هوشمند، تبلت یا لپتاپ خود، شبکه‌ی جدیدتر و سریعتر را پیدا کنید. به زودی ممکن است شماره‌های  وای فای را بر روی گوشی‌های هوشمند، تبلت ویا لپ تاپ خود مشاهده کنید.

نسخه های قدیمی تر وای فای دیگر به طور گسترده استفاده نمی‌شوند، بنابراین به طور رسمی نامگذاری نشده اند. اما، اگر آنها امروزه بودند، این گونه نامگذاری می‌شدند:

  • وای فای 1 که در سال 1999 منتشر شد، در واقع همان 802.11 b است.
  • وای فای 2 که در سال 1999 منتشر شد، در واقع همان 802.11 a است.
  • وای فای 3 که در سال 2003 منتشر شد، در واقع همان 802.11 g است.

وای فای 6 سریعترین وای فای

طبق معمول، آخرین استانداردوای فای انتقال داده‌ها را سریعتر ارائه می‌دهد. اگر از یک روتروای فای با یک دستگاه استفاده می‌کنید، حداکثر سرعت انتقال داده‌ها باید باوای فای 6 نسبت بهوای فای 5 تا 40 درصد بالاتر باشد.

وای فای 6 رمزگذاری اطلاعات و داده‌ها را کارآمدتر و بهتر انجام می‌دهد. به طور عمده، بیشتر بسته‌ها در یک موج رادیویی قرار می‌گیرند. به تدریج چیپ‌ها و تراشه‌هایی که این سیگنال‌ها را رمزگذاری و رمزگشایی می‌کنند، قدرتمند تر شده و می توانند بهتر از قبل عمل کنند.

این استاندارد جدید حتی می‌تواند سرعت شبکه‌های 2.4 GHz را افزایش ‌دهد. در حالی که این صنعت برای تداخلات در شبکه به Wi-Fi 50GHz روی آورده است، وای فای 2.4 GHz هنوز هم در نفوذ به اجسام جامد (دیوار) بهتر عمل می‌کند.

طول عمر بیشتر باتری با وای فای 6

ویژگی جدید "" (TWT)   (Target Wake Time) در وای فای  6برای افزایش طول عمر باتری‌ گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ و دیگر دستگاههای دارایوای فای قرار داده شده است.

هنگامی کهوای فای روتر با دستگاه خاص شما مانند تلفن هوشمندتان ارتباط برقرار کرده و صحبت می‌کند این تکنولوژی تنها امواج رادیویی را برای آن فرکانس خاص می‌فرستد و برای بقیه‌ی دستگاه و نقاط دیگر دسترسی فرکانسی نمی‌فرستد. این باعث می‌شود تا صرفه جویی در مصرف داده و انرژی دستگاه شما شده و عمر باتری آن را بالاتر می‌برد.  

این ویژگی همچنین به دستگاه‌های "اینترنت اشیا" که ازوای فای استفاده می‌کنند، کمک می‌کند.

عملکرد بهتر وای فای 6در مناطق پرجمعیت

معمولا در محیط‌های شلوغ و پرجمعیت مانند استادیوم‌ها، فرودگاه‌ها، هتل‌ها، بازارها، و یا حتی یک دفتر شلوغ که همه به وای فای وصل هستند، ممکن است وای فای خوب کار نکند و کند باشد.

وای فای 6 جدید که همچنین به نام 802.11 ax شناخته می‌شود، دارای بسیاری از فن آوری‌های جدید است که مانع این کار می‌شود. به نقل از اینتل وای فای 6  می‌تواند سرعت انتقال داده‌ها و اطلاعات را در محیط‌های شلوغ تا 4 برابر افزایش دهد.

این فناوریفقطمتعلق به مکان های عمومی شلوغ نیست. شما حتی از این وای فای برای افزایش سرعت اینترنت خانگی خود که دستگاه‌های زیادی ممکن است به آن وصل شوند؛استفاده کنید.

مزایای وای فای 6

کاربران دیگر نباید تعجب کنند که کدامبهتر است. با نشان دادن اعداد انتخاب‌هاساده تر خواهند بود. شما لازم نیست که به خاطر داشته باشید که "ac" بهتر از "n" است یا ممکن است که"g" بهترین باشد. در سیستم جدید شش بهتر از پنج است.با این روش یادآوری این مسئله بسیار آسان تر خواهد شد.

دستگاه شما سریعتر اجرا خواهد شد. یک کاربر با یک دستگاه و یک روتر وای فای  6باید بتواند تا 40 درصد سرعت بیشتری در ارسال و دریافت داده‌ها نسبت به وای فای 5 را به دست آورد.

وای فای  6عملکرد بهتری، به ویژه در مناطق و خانه‌های شلوغ و پر مصرف که از دستگاه‌های وای فای بسیاری استفاده می‌کنند، دارد. فکر می‌کنید چه تعداد از مکان‌هایی که در آن تعداد زیادیازافراد از وای فای استفاده می‌کنند، وجود دارد. مکان هایی مانند استادیوم‌ها، سالن‌های کنفرانس ، فرودگاه‌ها و ساختمان‌های اداریکه اگرقادر به ارائه یک شبکه‌ی وای فای بهتر باشد، دستگاه شما سریع تر کار می‌کند. با وای فای 6 سرعت اینترنت متوسط ​​هر کاربر می‌تواند تا چهار برابرافزایش یابد!

وای فای 6 چه زمانی به بازار عرضه می‌شود؟

برخی از روترها که در گذشته بر طبق فناوری وای فای 5 کار می‌کنند ممکن است نتوانند با فناوری وای 6 کار کنند، بنابراین هنوز هیچ روتری بر پایه‌ی فناوری وای فای 6 به بازار عرضه نشده است.

انتظار می‌رود که این استاندارد جدید وای فای در سال 2019 عرضه شود. با عرضه شدن استاندارد وای فای 6 دستگاه‌های جدید مانند تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ، کامپیوتر و تبلت‌ها در آینده همگی منطبق و سازگار با وای فای جدید تولید و عرضه خواهند شد.

هر دو فرستنده و گیرنده برای اینکه بتوانند از مزایا و فواید وای فای 6 بهره ببرند باید بتوانند این فناوری جدید را پشتیبانی کنند. به عبارت دیگر، اگر می خواهید از کارکرد و  عملکرد وای فای 6 در گوشی خود بهره ببرید، باید از یک روتر بی سیم (نقطه دسترسی) و یک گوشی هوشمند استفاده کنید که وای 6 را پشتیبانی می‌کند. اگر لپ‌تاپ شما تنها از وای فای 5 پشتیبانی می‌کند با اتصال به روتر وای فای 6، بازهم ارتباط آن دو بر اساس فناوری وای 5 کار خواهد کرد. اما از این روتر شما می‌توانید همزمان از وای فای 6 برای گوشی هوشمند خود استفاده کنید.