شاید برایتان سؤال شده باشد که آن سه حرف انتهای دامنه‌ی اورین در آدرس اینترنتی www [.] EvrinMSP [.] com چیست. شاید فکر کنید مثلاً این هم یک مخفف از نام یک پروتکل شبکه باشد. یک چیزی مثل TCP، RSTP یا دیگر پروتکل‌ها که اسم‌شان با حروف مخفف است. اگر در گوگل سرچ کنید به چند عبارت می‌رسید:

 • Minneapolis/St. Paul airport : فرودگاه بین‌المللی شهر مینیاپولیس در ایالت مینوسیای آمریکا.
 • Managing Successful Programs : یک نوع سیستم مدیریت پروژه.
 • Medical Service Plan : طرح خدمات پزشکی بریتیش کلمبیا در کانادا.
 • Managed Service Provider : یک شرکت فناوری اطلاعات که ارائه‌دهنده‌ی یک سری خدمات است؛ مثلاً مانیتورینگ، نگهداری و پشتیبانی سرورها.

که البته چیزی که ما دنبالش هستیم به آخری شبیه‌تر است.

تاریخچه

تکامل MSP ها در حوالی سال‌های 1990 با پیدایش ASP ها شروع شد. ASP یا Application Service Provider زیرساخت شبکه‌ی شرکت ها را به صورت ریموت نگهداری می‌کرد و برای این پشتیبانی یک هزینه‌ی ثابت دریافت می‌کرد. با پیدایش شرکت‌های بزرگ و بزرگ‌تر شدن شبکه‌های کامپیوتری نیاز به پشتیبانی شبکه‌ها هم بیشتر می‌شد. فناوری پیشرفت کرد و برای مانیتورینگ و نظارت نودهای شبکه، ابزارها و پروتکل‌های مختلفی ابداع شد. یکی از این پروتکل‌ها SNMP بود. SNMP یا پروتکل آسان مدیریت شبکه، برای جمع‌آوری و سازماندهی اطلاعات دیوایس‌ها روی شبکه‌ی IP و استفاده از این اطلاعات برای تغییر رفتار آن‌ها به کار می‌رود. در آن زمان این ابزارها بسیار گران بود و شرکت‌های کوچک‌تر نمی‌توانستد از آن بهره ببرند.
در سال 2005 سیستم‌های مانیتورینگ به بلوغ رسیدند تا این شرکت‌های کوچک و متوسط نیز بتوانند از برخی مزیت‌های آن استفاده کنند. در این زمان بود که جنبش MSP ها به راه افتاد. در ابتدا تمرکز آن‌ها روی مدیریت ریموت شبکه‌ها و سرورها بود؛ اما با‌ گذشت چندی سرویس‌های مختلف دیگری به آن اضافه شد. امنیت مدیریت شده، مدیریت دیوایس‌های موبایل(متحرک)، سرویس پرینت مدیریت‌شد، امنیت به عنوان یک سرویس، مدیریت ریموت فایروال و … تعدادی از این سرویس‌ها است. کارل پلاچاک، اریک سیمپسون و امی لوبی از بنیان‌گذاران این مدل کسب‌و‌کار هستند.

خدمات مدیریت شده چیست؟

یا ارائه دهنده‌ی خدمات مدیریت شده یک مدل کسب‌وکار است که در آن برای کاهش هزینه‌ها و ریسک عملیاتی، مدیریت سرویس‌های آی‌تی برون‌سپاری می‌شود.
خدمات مدیریت شده دو هدف عمده را دنبال می‌کند:

 1. دارایی‌ها و چیزهایی که روی شبکه‌ی تحت نظارت وجود دارند و ممکن است در معرض ریسک باشند، باید قبل و یا حین بروز مشکل هشدارهایی بهنگام (Real Time) به MSP ارسال کنند.
 2. هر هشداری که دریافت می‌شود باید بلافاصله دیده شود و در کمترین زمان ممکن بررسی گردد.

مدل خدمات مدیریت شده بررسی گزارش خطا را در اولویت کار خود قرار می‌دهد، بنابراین آن را قبل از این‌که تبدیل به مشکل بزرگی شود رفع می‌کند. در این مدل تکنسین‌های شبکه بسیار کارآمد خواهند بود؛ آن‌ها به صورت دوره‌ای و منظم از سایت مشتری بازدید کرده، اطلاعات کاربر و کامپیوتر او را چک و زیرساخت شبکه و لاگ‌ها را بررسی می‌کنند. تمام این کارها از روی یک چک لیست انجام می‌شود و بعد در نرم‌افزار مخصوصی ثبت می‌شود. به همین علت هر ایراد جزیی قبل از اینکه منجر به از کار افتادن چیزی شود کنترل می‌شود.
این خدمات شامل محدوده‌ی وسیعی از سرویس‌های شبکه و فناوری اطلاعات می‌باشند اما عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • اتصال و پهنای باند
 • مانیتورینگ شبکه
 • امنیت
 • مجازی سازی
 • بازیابی فاجعه
 • ذخیره سازی اطلاعات و پشتیبان گیری(بکاپ)
 • خدمات دسکتاپ
 • خدمات موبایل
 • هلپ دسک و پشتیبانی فنی شبکه
  خدمات مدیریت شده شبکه؛ اورین

MSP ها چطور کار می‌کنند؟

MSP ها عموما با شرکت‌های کوچک و متوسط کار می‌کنند. شرکت‌هایی که جذب نیرو یا تشکیل دپارتمان فناوری اطلاعات و شبکه برایشان هزینه و ریسک عملیاتی بالایی دارد. به عنوان مثال، یک کلینیک پزشکی برای مدیریت اطلاعات بیماران، حسابداری، نگهداری مدارک و اسکن‌های مربوط به بیماران و پرسنل از کامپیوتر و تجهیزات شبکه استفاده می‌کند. این کلینیک ممکن است به نیروی تمام وقت شبکه نیاز نداشته باشد؛ اما وقتی کارها درست پیش نرود باید بلافاصله کسی آماده باشد تا مشکل را حل کند.
اما شرکت‌های بزرگ نیز ممکن است از این روش استفاده کنند. شرکتی را در نظر بگیرید که نیروی متخصص شبکه دارد اما این تکنسین‌ها دانش لازم را برای راه‌اندازی و یا پشتیبانی/نگهداری سرویس‌های ویژه ندارند. به عنوان مثال راه‌اندازی وب‌سرورها و یا کانفیگ و پشتیبانی فایروال، ویپ، امنیت شبکه، تست نفوذ و … .
دقیقاً اینجاست که MSP ها به کار می‌آیند.
بیشتر MSP ها در دو پلتفرم مختلف ارائه سرویس می‌کنند: «تعمیر در لحظه‌ی خرابی» و«قراردادی».
تعمیر در لحظه‌ی خرابی دقیقاً همان چیزی است که از نامش پیداست؛ وقتی چیزی در شبکه مشتری خراب‌ می‌شود، MSP می‌آید تا آن را درست کند و هزینه‌ی تعمیر معمولاً به صورت ساعتی محاسبه می‌شود. هر چند این با تعریف خدمات مدیریت شده تناقض دارد، اما برای شرکت‌های خیلی کوچک که تجهیزات شبکه‌ی زیادی ندارند، مقرون به صرفه است.

در مدل قراردادی، مشتری طبق توافق با MSP قراردادی منعقد می‌کند که به صورت ماهانه، سالانه یا بازه‌های زمانی مشخص هزینه‌ی ثابتی خواهد داشت. MSP طبق قرارداد و اصول خدمات مدیریت شده عمل خواهد کرد و هیچ‌گونه هزینه‌ی اضافی درخواست نمی‌کند.

نتیجه

اهمیت استفاده‌ی درست از منابع شبکه‌، پشتیبانی شبکه و خدمات شبکه در دنیای امروز که عصر اطلاعات نامیده می‌شود، به هیچ وجه پوشیده نیست. همچنین با وجود هزاران تهدید امنیتی و سایبری در هر ساعت، نادیده گرفتن ارزش اطلاعات و داده‌های یک شرکت یا سازمان توسط صاحبان آن، ریسک بسیار بالایی دارد. شرکت اورین به شما در حفظ و نگهداری این دارایی‌های حیاتی کمک خواهد کرد. اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید با ما تماس بگیرید یا اطلاعاتتان را ثبت کنید تا بلافاصله با شما تماس بگیریم.