گاهی اوقات پیش می‌آید که نیاز پیدا می‌کنید تا تنظیمات روتر/مودم خود را تغییر دهید؛ مثلاً پسورد وای‌فای، یا SSID یا همان نام شبکه وایرلس خود را تغییر دهید. یا این که مشکلی در اتصال اینترنتتان پیش آمده باشد و کارشناس پشتیبانی ISP از شما بخواهد وارد تنظیمات روتر شوید. در این صورت اولین چیزی که باید بدانید آدرس IP لوکال (محلی) روتر است.
آدرس IP بیشتر مودم ها به صورت پیش‌فرض 192.168.1.1 است، اما اگر به هر دلیل این آدرس تغییر یابد شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر IP روتر را بیابید. روش کار در بیشتر نسخه های ویندوز مشابه است؛ اما سیستم‌عامل ما در این آموزش ویندوز 10 است.

بررسی دستورالعمل و خود دستگاه

اول اگر دفترچه‌‌ی نصب روتر را داشته باشید، این آدرس در آن با عبارت Local IP address مشخص شده است. برخی روترها هم کارتی دارند که این مشخصات در آن آمده. علاوه بر آن اگر به بدنه خود دستگاه، بخصوص زیر یا پشت آن، نگاهی بیندازید، ممکن است آدرس پیش‌فرض در آن‌جا نوشته شده باشد.

چک کردن IP با دستور ipconfig

اگر این پست را می‌خوانید احتمالاً گمشده‌ی خود را از دفترچه روتر نتوانسته‌اید پیدا کنید. البته ممکن است آی‌پی پیشفرض را قبلاً به دلیلی تغییر داده باشید و الان به خاطر نمی‌آورید. جای نگرانی نیست. فقط چند مرحله ساده را با هم مرور می‌کنیم.
اگر در حال حاضر به مودم با کابل شبکه یا از طریق وایرلس وصل هستید مراحل زیر را دنبال کنید:
روی دکمه‌ی Start در ویندوز 10 کلیک کرده و عبارت cmd را تایپ کنید. بعد روی آیکون Command Prompt کلیک کنید. در کنسول سیاه رنگی که باز می‌شود تایپ کنید:
ipconfig
کامندلاین-ویندوز-ipconfig

وقتی کلید اینتر را فشار دهید، کلی اطلاعات روی این صفحه‌ی مشکی ظاهر می‌شود؛ اما باز هم نگران نباشید. فقط باید دنبال عبارت «Default Gateway» بگردید. این همان چیزی است که کامپیوتر شما را به دنیای اینترنت وصل می‌کند.مانند شکل زیر آی‌پی روتر جلوی این عبارت نوشته شده است.
کامندلاین-ویندوز-IP-گیتوی

چک کردن IP از طریق تنظیمات کارت شبکه

علاوه بر روش قبل، می‌توانید آدرس IP روتر را از طریق تنظیمات کارت شبکه به دست بیاورید. ابتدا مطمئن شوید که به روتر/مودم خود وصل هستید. سپس روی آیکون اتصال شبکه یا اینترنت روی تسک بار(گوشه پایین سمت راست دسکتاپ) راست کلیک کرده و روی «Open network and Sharing center» کلیک کنید.
آیکون-کارت-شبکه
ممکن است قبل از آن مجبور شوید روی فلش کوچکی که به سمت بالا اشاره می‌کند کلیک کنید تا آیکون اتصال شبکه را بیابید.
آیکون-فلش-نواروظیفه
در صفحه‌ای که باز می‌شود جایی را که نوشته «:Connections»، یعنی جایی که اتصال اینترنت شما نمایش داده شده بیابید و روی آن کلیک کنید.
کانکشن-کارت-شبکه-ویندوز
در صفحه‌ی بعد روی دکمه‌ی «...Details» کلیک کنید.
کارت-شبکه-ویندوز-Details
اینجا هم مثل حالت قبل باید دنبال Default Gateway بگردید. عددی که روبروی آن نوشته همان IP روتر شماست.
ویندوز-IP- کارت- شبکه

استفاده از IP روتر

برای استفاده از این IP شما باید مرورگر خود را باز کرده و آن را در قسمت آدرس مرورگر وارد کنید. سپس مرورگر از شما نام کاربری و رمزعبور روتر را می‌خواهد. آن را وارد کرده و وارد تنظیمات روتر شوید.

مشکلات احتمالی

ممکن است شما نام کاربری روتر یا مودم را نداشته باشید. اگر این مشخصات را از حالت پیش‌فرض تغییر نداده باشید(که توصیه می‌شود بعد از اعمال تنظیمات حتماً این کار را انجام دهید) باید مودم را ریست یا راه اندازی مجدد کنید. در مورد این موضوع تحقیق کنید یا منتظر پست های بعدی ما در وبلاگ اورین باشید.